111

Управління Пенсійного фонду України в Кобеляцькому районі «Про перерахунки пенсій з 1 вересня 2015 року»

Версія для друкуВерсія для друку

Управління Пенсійного фонду України в Кобеляцькому районі 

«Про перерахунки пенсій з 1 вересня 2015 року» 

16 жовтня 2015 року 

І. Про результати проведеного масового перерахунку пенсій 

Основною законодавчою підставою для проведення перерахунків пенсій є Закон України від 17.09.2015 р. № 704 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік».

Саме цим Законом затверджено підвищення з 1 вересня розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 949 грн. до 1074 грн., тобто на 125 грн. або на 13%.

Оскільки даний соціальний стандарт згідно з іншими пенсійними законами є базою для нарахування мінімальних пенсій та інших пенсійних надбавок, то вересневе зростання цього стандарту викликає підвищення цих виплат.

Враховуючи, що вищезазначений закон набув чинності 19.09.2015р., тобто тоді, коли вже завершувалася виплата пенсій за вересень ц.р., відповідні доплати пенсіонерам з 01.09.2015р. та виплата вже підвищених пенсій проводяться у жовтні, а  починаючи з листопада сума пенсії до виплати зменшиться у порівнянні з жовтневими виплатами.

Органи Пенсійного фонду забезпечили в автоматизованому режимі в стислі терміни проведення масових перерахунків пенсій і з початком жовтневої виплати доставка грошових сум пенсіонерам проводиться в підвищених перерахованих розмірах.

На даний час вже здійснені і перевірки не тільки правильності проведених підвищень, а й можливість перерахунку в індивідуальному режимі тим пенсіонерам, в яких пенсії автоматично не підвищилися. Тому деяка частина пенсіонерів отримає свої доплати наприкінці жовтневого виплатного періоду, тобто після 20 числа.

Результати перерахунку свідчать, що відповідно до збільшених соціальних гарантій в районі перерахували пенсійні виплати 13,9 тис. громадян, що становить 95,8% загальної кількості  пенсіонерів.

Загальна потреба на пенсійні виплати жовтня склала 22,5 млн. грн., причому за  ця сума збільшилась майже на 2,8 млн. грн.

Середній розмір підвищення трудових пенсій склав 113,56 грн., а пенсії представників силових структур зросли, в середньому, на 145 грн. Загалом протягом ІІІ кварталу ц.р. середній розмір пенсій в районі підвищився з 1328,93 грн. до 1422,51 грн., тобто на 93,58 грн., або на 7%.

Розмір підвищення для більшості пенсіонерів є індивідуальним і залежить від стажу та обсягу заробітної плати, в тому числі, з урахуванням інших надбавок та підвищень до пенсії відповідно до соціального статусу пенсіонера (ветеран війни, чорнобилець тощо).

Оскільки прожитковий мінімум згідно із законодавством впливає насамперед на мінімальну пенсію, то найбільш суттєві підвищення пенсій отримали ті громадяни, які отримували свої пенсії в мінімальних розмірах.

Це стосується передусім пенсіонерів підприємств, де рівень оплати праці був низьким, що не дозволяло встановити пенсію вище мінімального розміру.

Менші підвищення пенсій отримали громадяни, які працювали в містах та в промисловому секторі, оскільки вони отримували більші пенсії.

На жаль, в районі налічується майже 3 тис. пенсіонерів (близько 20%), яким пенсії взагалі не підлягали підвищенню. Проте саме такий підхід до перерахунку було закладено законодавством, яке підлягає обов’язковому виконанню органами Пенсійного фонду. Особливості пенсійного забезпечення цих осіб викладено нижче.

З метою надання роз’яснень щодо перерахунку пенсій в управлінні Пенсійного фонду України в Кобеляцькому районі діють гарячі телефонні лінії за номерами 3-10-88, 3-33-11. На обласному рівні відкрито безкоштовну гарячу лінію за номером 0-800-50-25-10.

 

ІІ. Про особливості масового перерахунку пенсій та причини

непідвищення пенсій окремим категоріям громадян

На даний час в структуру практично кожної пенсії входять декілька складових виплат, які передбачені окремими нормативно-правовими актами (законами та постановами Кабінету Міністрів України.

Найбільш типовою ситуацією є випадки, коли пенсія складається із основного розміру згідно стажу і заробітку, доплати за понаднормовий стаж, індексації та інших виплат. Деякі з цих виплат продовжують носити тимчасовий характер, оскільки правила нарахування передбачають їх трансформацію в разі підвищення чи перерахунку інших складових, які входять до пенсії.

Мінімальні пенсії за віком

Стаття 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачає встановлення мінімального  розміру пенсії за віком та доплати за понаднормовий стаж. Мінімальний розмір пенсії за віком та доплата до пенсії за понаднормовий стаж (яка обчислена виходячи із розміру прожиткового мінімуму) визначаються  з урахуванням прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність  1074 грн. 

Мінімальні пенсії встановлюються при повному страховому стажі.

Повний страховий стаж для пенсій призначених до 01.10.2011 - 25 років (для чоловіків) та 20 років (для жінок).  А для пенсій, призначених після 01.10.2011 або перерахованих після цієї дати з урахуванням стажу та заробітку  -35 років (для чоловіків) та 30 років (для жінок)

Надбавки почесним

донорам

Стаття 13 Закону України “Про  донорство крові та її компонентів” передбачає, що  до пенсії почесним донорам встановлюється надбавка у розмірі 10 % від затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць. Розмір такого мінімуму з 01.09.2015 року — 1330 грн. Тому розмір надбавки — 133 грн.

Надбавки та підвищення

Виходячи із прожиткового мінімуму 1074 грн будуть визначені  розміри підвищень  ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань; за особливі заслуги перед Україною;  державної соціальної допомоги на догляд;  надбавки на утриманців відповідно  до Закону  України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та  деяких інших осіб”

Пенсія шахтарям

Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менше 15 років (для чоловіків) та 7,5 років (для жінок) за затвердженим Урядом Списком 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, встановлюється (незалежно від місця останньої роботи) у розмірі 80 % середньої заробітної плати шахтаря, але не менше трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність. Виходячи з цього, мінімальний розмір пенсії шахтарів становитиме 3222 грн (1074 грн х 3)

Мінімальний розмір пенсій інвалідам та учасникам бойових дій

- для інвалідів війни І групи — 3060,90 грн (1074 грн x 285 %);

-для інвалідів війни II групи - - 2738,70 грн (1074 грн х 255 %);

- для інвалідів війни III групи — 2416,50 грн (1074 грн х 225 %);

-для учасників бойових дій - 1772,10 грн (1074 грн x 165 %)

для учасників бойових дій та інвалідів війни, яким виповнилося 85 років — 3060,90 грн (1074 грн x 285 %)

Пенсії за особливі заслуги виплачуються понад зазначені пенсійні виплати

Пенсії у зв'язку з втратою годувальника

Розмір пенсії у зв'язку  з втратою годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї має становити не менше 100% (1074 грн), на двох — 120% (1288,80 грн), на трьох і більше — 150 % прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб (1611,00 грн). Якщо розмір пенсійної виплати менше, то таким особам надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, якої не вистачає до зазначених розмірів.

 

Мнімальні розміри пенсій по втраті годувальника, які призначаються членам сімей військовослужбовців -200 % (на кожного утриманця) — 2148 грн

Мінімальні пенсії

інвалідам-чорнобильцям

- для інвалідів  І групи — 3060,90 грн (1074 грн x 285 %);

-для інвалідів II групи - — 2738,70 грн (1074 грн х 255 %);

- для інвалідів III групи — 2416,50 грн (1074 грн х 225 %);

Пенсія для пенсіонерів, що працюють

Відповідно до  частини 3 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”  мінімальний розмір пенсії та доплата за стаж (яка залежить від прожиткового мінімуму) перераховується незалежно від факту роботи

 

Необхідно привернути увагу тієї частини громадян, пенсії яких хоча і підлягали перерахунку відповідно до законодавчих змін, але фактично не збільшилися. Це стосується пенсіонерів, чиї виплати були вище від прожиткового мінімуму та індексувалися.

         Також цілий ряд виплат встановлюється згідно з постановами Кабінету Міністрів України у твердих фіксованих сумах, які не залежать від прожиткового мінімуму, котрий підвищився.

Зокрема, не зростають надбавки дітям війни, додаткові пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, чорнобильцям усіх категорій. Крім цього, не перераховуються пенсії по інвалідності інвалідам ІІІ групи усіх категорій, та пенсії за віком особам, які не мають повного страхового стажу (крім інвалідів І та ІІ груп)

 

     

Наверх ↑