111

Щодо дотримання мінімальних гарантій в оплаті праці

Версія для друкуВерсія для друку

Щодо дотримання мінімальних гарантій в оплаті праці

    Законом про Державний бюджет України на 2018 рік, прийнятим Верховною радою України 7 грудня 2017 року, встановлено підвищення мінімальної зарплати з 1 січня 2018 року до 3723 гривень у місячному розмірі та до 22,41 гривень - у погодинному розмірі.

    Мінімальна заробітна плата встановлюється у розмірі не нижчому від  розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, з 01.01.2018 року – 1762 грн.

    Отже, роботодавці зобов’язані щомісяця нараховувати працівникам заробітну плату за виконану ними роботу в розмірі, не менше ніж 3723 грн. Якщо ж працівник не виконав повну місячну норму робочого часу, тобто працював на умовах неповного робочого дня або неповного робочого тижня, то заробітна плата працівнику повинна бути нарахована за фактично виконану роботу, в розмірі, можливо меншому ніж 3723 гривні.

    Якщо заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, то йому необхідно провести доплату до рівня мінімальної заробітної плати, яка виплачується щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати.

    Відповідно до частини 2 статті 3-1 Закону України «Про оплату праці», при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

    Мінімальними державними гарантіями в оплаті праці є не лише мінімальна зарплатня, але й норми і гарантії в оплаті праці, які передбачені частиною першою статті 12 Закону України «Про оплату праці». А саме:

  • норми оплати праці за роботу в надурочний час; у святкові, неробочі та вихідні дні; у нічний час; за час простою, який мав місце не з вини працівника; при виготовленні продукції, що виявилася браком не з вини працівника; працівників молодше вісімнадцяти років, при скороченій тривалості їх щоденної роботи тощо.
  • гарантії в оплаті праці для працівників – оплата щорічних відпусток; за час виконання державних обов’язків; для тих, які направляються для підвищення кваліфікації, на обстеження в медичний заклад; для переведених за станом здоров’я на легшу нижче оплачувану роботу; переведених тимчасово на іншу роботу у зв’язку з виробничою необхідністю; для вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, переведених на легшу роботу; при різних формах виробничого навчання, перекваліфікації або навчання інших спеціальностей; для донорів, тощо.
  • гарантії та компенсації працівникам в разі переїзду на роботу до іншої місцевості, службових відряджень, роботи у польових умовах тощо.

    Крім цього, працівникам необхідно проводити нарахування та виплату індексації заробітної плати, яка також є державною мінімальною гарантією в оплаті праці та підлягає обов’язковому проведенню у встановленому законодавством порядку.

    За недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці передбачено застосування щодо суб’єкта господарювання штрафної санкції у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати (37230 грн.) за кожного працівника щодо якого вчинено порушення. При цьому, заходи щодо притягнення до відповідальності за таке порушення вживаються незалежно від факту його усунення в ході інспекційного відвідування (ст. 265 КЗпП України, ПКМУ від 26.04.2017 №295).

 

Головний державний інспектор

Управління Держпраці у Полтавській області                    Наталія Ляшенко

 

Наверх ↑