111

ПЕНСІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ІНВАЛІДІВ

Версія для друкуВерсія для друку

Пенсійне забезпечення інвалідів

Відповідно Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності.

Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який вона встановлюється визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством.

Особи, визнані інвалідами, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності за наявності певного стажу роботи. Так наприклад, інвалід ІІ чи ІІІ груп у віці до 23 роки має право на пенсію за наявності 1 року страхового стажу роботи. Із збільшенням віку, збільшується необхідний стаж роботи. Вже у віці 56 років інвалід ІІ чи ІІІ груп повинен мати 14 років страхового стажу. Необхідний страховий стаж у залежності від віку та групи інвалідності визначено статтею 32 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. У разі відсутності необхідного стажу інвалід не має права на пенсію. У такому випадку є можливість звернутися до огранів праці та соціального захисту населення за призначенням державної соціальної допомоги.

В той же час якщо інвалідність настала в період проходження військової служби, то пенсія призначається особі незалежно від наявності страхового стажу.

Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам І групи – 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам ІІ групи – 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам ІІІ групи – 50 відсотків пенсії за віком. Тобто спочатку визначається розмір пенсії за віком, а потім – розмір пенсії по інвалідності. При цьому до страхового стажу для обчислення пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності, крім наявного страхового стажу, додатково зараховується також на загальних підставах період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою пенсійного віку.

Якщо інваліди ІІ та ІІІ групи не працюють та мають відповідний стаж роботи (без урахування додаткового періоду з дня встановлення інвалідності до досягнення пенсійного віку), пенсія по інвалідності обчислюється у розмірі пенсії за віком, тобто у повному розмірі без застосування 50 чи 90 відсотків.

Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2015 рік” передбачено виплату пенсій інвалідам І та ІІ груп з 1 вересня 2015 року у розмірі не менше прожиткового мінімуму для осіб, що втратили непрацездатність – 1074 гривні. Таке підвищення пенсій постановою Кабінету Міністрів України № 954 від 18 листопада 2015 року передбачено для інвалідів ІІІ групи, інвалідів з дитинства та дітей-інвалідів з 1 грудня 2015 року.

Перерахунки пенсій майже 3,5 тисячам пенсіонерів району, а це 24 відсотки загальної кількості, вже проведено. Виплату пенсії в нових розмірах інвалідам І та ІІ груп проведено в жовтні з доплатою за вересень. В грудні отримують пенсію в підвищених розмірах інваліди ІІІ групи, інваліди з дитинства та діти-інваліди.

 

Управління Пенсійного фонду України

в Кобеляцькому районі

Наверх ↑