Промисловість та сільське господарство

Версія для друкуВерсія для друку

ПРОГРАМА розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2020 року (в новій редакції)

ПОРЯДОК використання коштів обласного бюджету на виконання заходів Програми розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2020 року (в новій редакції)

Програма розвитку та підтримки аграрного комплексу Кобеляцького району за пріоритетними напрямками на період до 2020 року із змінами

Порядок використання коштів на виконання заходів Програми розвитку та підтримки аграрного комплексу Кобеляцького району за пріоритетними напрямками на період до 2020 року із змінами

 

СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО У КОБЕЛЯЦЬКОМУ РАЙОНІ

У 2018 році сільськогосподарські підприємства та фермерські господарства організовано та в оптимальні агротехнічні строки провели жнива.

По колу сільгосппідприємств та фермерських господарств що звітуються, за оперативними даними, із площі 14,8 тис. га намолочено 54,7  тис. тонн зерна ранніх зернових культур, що на 12,4 тис. тонн, або на 29% більше 2017 року. Середня урожайність склала 37,1 ц/га, що на 0,7 центнерів з гектара менше минулого року.  Збільшення валового збору відбулось за рахунок розширення площ посіву озимих культур.

Структура  валового збору ранніх зернових та зернобобових наступна: 80% озима пшениця, 11,5% горох, 4,1% озимий ячмінь, 2,7 % ярий ячмінь, 2% озиме жито.

Середня  урожайність озимих культур склала: озима пшениця - 39,5 ц/га, озимий ячмінь 37,0 ц/га, озиме жито 35,9 ц/га, ярий ячмінь 33,0 ц/га, горох 22,0 ц/га та  озимий ріпак 27,1 ц/га.

Найвищу середню урожайність ранніх зернових культур по 45,9 ц/га на площі 603 гектари досягнуто в цьому році у СК «Радянський», по 44,3 ц/га на площі 196 гектари у СФГ «Відродження»,  та  на площі 389 гектарів у  СФГ «Шанс».

Станом на 19.09.2018 р. повністю підготовлено ґрунт під посів озимих культур на площі 12,0 тис. га.,  посіяно озимого ріпаку на площі 1,5 тис. га   та озимої пшениці на площі 2,5 тис. га.

З початку  року  аграрії району поповнюють оборотні кошти за рахунок кредитних ресурсів, яких  використано в сумі 18,7 млн. грн. на придбання нової  зернозбиральної, ґрунтообробної техніки, паливо- мастильних матеріалів, насіння, мінеральних добрив.

Оновлюється  сільськогосподарська техніка, яка знаходиться в користуванні господарств. З  початку року придбано 26 одиниць техніки на загальну суму 9,0 млн. грн. За  період  2014 -2018 років  аграрії району придбали нової техніки на суму більше 93 млн. грн.

Продовжують дію Програми державної підтримки галузей агропромислового комплексу. Зокрема перевагами для фермерів в користуванні яких до 500 га земель є компенсація 40% вартості техніки та 80% вартості насіння вітчизняного виробництва. Для решти сільськогосподарських товаровиробників  компенсація за купівлю техніки вітчизняного виробництва  25 відсотків.

Згідно Постанови КМУ від 1 березня 2017 року №130  «Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва» за отриманням компенсації за придбану техніку до держаних банків  звернулися керівники сільськогосподарських підприємств та фермерських господарств які отримали близько 1,5  млн. грн. компенсації.

З метою створення умов для розширення сфери зайнятості на селі, стимулювання розвитку підприємництва діє районна Програма розвитку та підтримки аграрного комплексу Кобеляцького району за пріоритетними напрямками на період до 2020 року. Основним напрямком якої є підтримка галузі тваринництва, що дасть змогу малим виробникам збільшити поголів’я худоби, значно покращити його якісний склад та підвищити якість виробленої продукції.

За період дії даної Програми у 2016-2018 роках, 19  особистих селянських господарств району отримали відшкодування вартості витрат на проведення штучного осіменіння 78 голів  великої рогатої худоби на суму 16 тис. грн. Ще один пакет документів, на відшкодування вартості витрат на проведення штучного осіменіння 4 голів ВРХ, знаходиться на розгляді комісії.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки галузі тваринництва» від 7 лютого 2018 року № 107 відділом агропромислового розвитку проводиться організаційно-роз’яснювальна робота серед виконкомів  місцевих рад та громадян району щодо отримання дотації на молодняк ВРХ, з початку року 113 членів особистих селянських господарств району звернулися за отриманням дотації  на молодняк великої рогатої худоби, на загальну суму 109,7 тис.грн.

Відділ агропромислового розвитку проводить моніторинг виплати заробітної плати  по колу  сільськогосподарських підприємств, які звітуються та виплати орендної плати за земельні частки (паї).

   Станом на 01.09.2018 року по колу сільськогосподарських підприємств та фермерських господарств що звітуються середньооблікова штатна чисельність працівників складає 988 чол., фонд оплати праці становить 7,9 млн.грн., середньомісячна заробітна плата 1 працівника зайнятого в с/г виробництві в серпні 2018 року склала 8153 грн. (від 3773 грн. до 10828 грн.). Для порівняння: в червні  середня зарплата складала – 7101  грн, в липні – 9417 грн., що пов’язано з сезонністю сільськогосподарських робіт. Заборгованості із виплати заробітної плати по  сільськогосподарських підприємствах немає, заробітна плата працівникам виплачується вчасно.

Згідно оперативної інформації, сума орендної плати, яка підлягає до виплати в 2018 році – 180,8 млн. грн.  Фактично, ст. на 01.09.2018 р.,  власники паїв отримали 136,7 млн. грн. орендної плати, або 75,6 %. Основою орендної плати є грошова форма розрахунку.  Виплачено коштами – 120,8 млн. грн. (88%). Зерна селянам видано 3,3 тис. тонн  на суму 14,8 млн. грн. (11%),  іншої сільськогосподарської продукції - на  0,9  млн. грн. та надано послуг на суму 225 тис. грн..

Динаміка росту відсотка орендної плати від нормативно-грошової вартості земель наступна: в 2012році виплачено 4,5%, в 2013 році 5,5%, в 2014 році 5,9%, в 2015році - 6,5%, а в 2016 році – 8,1%, 2017 – 8,5 %,  2018 – 10,3%.

Проблемні питання  аграріїв району є загальнодержавними. Зростання цін на матеріально-технічне забезпечення сільськогосподарської галузі: пальне, запасні частини, мінеральні добрива, засоби захисту рослин, насіння. Для їх вирішення і прийняті Урядом програми державної підтримки галузей агропромислового комплексу, на які виділені кошти в сумі 6,3 млрд. грн.

 

До уваги представників малого та середнього аграрного бізнесу

З метою  підтримки зайнятості сільського населення, створення додаткових можливостей для зростання доходів індивідуальних домогосподарств, малого та середнього аграрного бізнесу, в районі продовжує роботу Програма розвитку та підтримки аграрного комплексу Кобеляцького району за пріоритетними напрямками на період до 2020 року.

21 лютого 2018 року рішенням № 9 Кобеляцької районної ради (двадцять першої сесії сьомого скликання) затверджено «Порядок використання коштів на виконання заходів Програми розвитку та підтримки аграрного комплексу Кобеляцького району за пріоритетними напрямками на період до 2020 року із змінами»

Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених в місцевому  бюджеті та субвенції обласного бюджету  на виконання заходів Програми  розвитку аграрного комплексу Кобеляцького  району  за пріоритетними напрямками на період до 2020 року.

Головним розпорядником бюджетних коштів  та відповідальним виконавцем Програми є відділ агропромислового розвитку райдержадміністрації. 

Бюджетні кошти спрямовуються на виконання пріоритетних завдань з підтримки та розвитку агропромислового комплексу, визначених Програмою, за такими напрямами:

- відшкодування витрат сімейним фермам та особистим селянським господарствам (далі ОСГ) селянським фермерським господарствам (далі СФГ) по вирощуванню ВРХ, кіз, овець, хутрових тварин, які пов’язані із селекційно-племінною роботою, ветеринарним обслуговуванням та придбанням обладнання, СФГ на реконструкцію тваринницьких ферм;

-  розвиток бджільництва;

-  садівництво та ягідництво; 

-  розвиток сільськогосподарської обслуговуючої кооперації;

-  підтримка сільськогосподарської дорадчої діяльності. 

Для проведення конкурсу з визначення учасників Програми відділом агропромислового розвитку створено районну комісію з визначення виконавців заходів  Програми, яка приймає заявки та документи до 23 листопада 2018 року. Засідання Комісії проводяться у разі потреби, до 1 грудня звітного року. 

Заявники на одержання фінансової підтримки подають до Комісії такі документи:

а) заявку за встановленою формою;

б) копії паспорта  та коду, довідки про відкриття поточного рахунку в банку фізичної особи або копію статутного документа та  довідку про банківські реквізити юридичної особи;

в) довідку про реєстрацію особистого селянського господарства, видану сільською, селищною чи міською радою (для ОСГ), свідоцтво про реєстрацію СФГ або договір про створення сімейного фермерського господарства;

 г) копію фінансової звітності за останній рік відповідно до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 “Загальні вимоги до фінансової звітності” (додаток 1 “Баланс” (Звіт про фінансовий стан), форма № 2 “Звіт про фінансові результати” (Звіт про сукупний дохід) (для юридичних осіб, за виключенням новостворених в поточному році);

 д) довідку про відсутність (наявність) заборгованості з податків і зборів (для юридичних осіб);

 е) скорочену довідку про те, що претендент не є банкрутом і стосовно нього не порушено провадження у справі про банкрутство (для юридичних осіб);

є)  письмове зобов’язання повернути у місячний термін до обласного чи районного бюджету кошти у разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного одержання;

ж) перелік документів визначений відповідно до напрямів фінансової підтримки.

Документи необхідно подавати у відділ агропромислового розвитку Кобеляцької РДА за адресою: м. Кобеляки, вул. Юр΄іївська, 1а (вул. Жовтнева, 1а), 2 поверх. Телефон для довідок 3-10-06, 3-15-50.

Подані документи на участь у конкурсі розглядаються у порядку черговості їх реєстрації за відповідним напрямом фінансової підтримки.

 

 

До уваги представників малого та середнього аграрного бізнесу

07 лютого 2018 року  постановами Кабінету Міністрів України № 106 та № 107 затверджено «Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання фінансової підтримки розвитку фермерських господарств» та  «Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки галузі тваринництва».

Ці Порядки визначають механізм використання коштів, передбачених Мінагрополітики у державному бюджеті за програмами “Державна підтримка галузі тваринництва” та “Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств”.

Бюджетні кошти спрямовуються з метою державної підтримки розвитку галузі тваринництва, стабілізації поголів’я худоби та поліпшення її генетичного потенціалу, стимулювання збільшення виробництва продукції тваринництва та фінансової підтримки фермерських господарств, у власності та/або користуванні яких перебуває не більше ніж 500 гектарів земель сільськогосподарського призначення, які мають чистий дохід (виручку) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній рік до                             15 000 000 гривень; сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів.

Головним розпорядником бюджетних коштів і відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінагрополітики, яким створено комісію, що є постійно діючим органом,затверджено її склад та положення про неї.

Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є структурні підрозділи облдержадміністрацій, що забезпечують виконання функцій з питань агропромислового розвитку.

 

«Про підсумки роботи агропромислового комплексу району в 2017 році»

Сільськогосподарське виробництво є однією із важливих галузей, яка забезпечує продовольчу безпеку району, та разом з цим галузь рослинництва має пряму залежність  від погодних умов.\

Підводячи підсумки сільськогосподарського року слід відмітити, що на ланах  району, за оперативними даними, по колу підприємств, що звітуються, вирощено та зібрано 105 тисяч тонн зернових із середньою врожайністю 40,1 центнера з гектара, що на 67 тис. тонн, або на 39% менше минулого року.

Із загальної кількості зернових намолочено  62,5 тис. тонн кукурудзи, що менше  показника 2016 років  на 43%. Середня врожайність кукурудзи склала 42,0  ц/га (в 2016 – 65,0 ц/га).

Валовий збір насіння соняшнику складає 26,0  тис. тонн. Середня врожайність становить –21,7 ц/га (в минулому році - 26,8 ц/га).

 Сої  з площі 5,1 тис. га, намолочено 7,1 тис. тонн,  середня урожайність склала 13,8 ц/га.  

Із площі 3100 га накопано цукрового буряку 110 тисяч тонн, із середньою урожайністю 359 центнерів з гектара. Лише СК «Радянський» обійшла засуха і вродили ц/б по 450 ц/га. Вироблено цукру 42,0 тис. тонн.  На майбутній рік підготовлений грунт під посів цукрового буряку  на площі 2,6 тисячі гектарів.

Зменшення валового збору сільськогосподарських культур в 2017 році, зумовлено низьким рівнем опадів та аномальною спекою.  За період із січня по червень 2016 року випало 545 мм, майже річна норма опадів,  в 2017 році за цей же період лише 148 мм,  що негативно вплинуло на урожайність ранніх зернових та пізніх культур.

В районі працюють три насіннєвих господарства СК «Радянський», ПСП «Колос» та ПСПА «Урожай», які на площі майже 400 га вирощують посівний матеріал пшениці, гороху  та гібриди кукурудзи. Близько 1 тис. тонн насіння зернових щороку реалізують в Україні та в республіку Білорусь. Адаптоване до природних умов  регіону насіння дає хороші показники по урожайності сільськогосподарських культур.    

Не зважаючи на природні катаклізми,  аграрії району під урожай 2018 року підготували 47,0 тис. га зябу та посіяли озимі зернові культури на площі – 11,3 тис. га, що більше минулорічного показника майже на тисячу гектарів.: 10,6 тис. га озимої пшениці (в 2016 році - 9,7тис. га), 300 га озимого ячменю (в 2016 – 208 га), 400 га озимого жита, крім того посіяно 3,2тис. га озимого ріпаку (минулого року – 2600 га). Опади, що випали в кінці листопаду та у грудні посприяли активному росту озимих, які зійшли на 100 відсотках площ, та знаходиться в доброму та задовільному стані.

Аграрії  стали активніше співпрацювати з банківськими установами щодо забезпечення виробництва оборотними коштами. 

В 2017 році аграрії залучили на розвиток виробництва кредитні ресурси в сумі 33 млн. грн., що на 4% більше 2016 року,  та на 40% більше 2015 року.

При всій важливості людського фактору в сучасному сільському господарстві, неможливо досягти високого результату без надійного матеріально-технічного забезпечення. Цього року підприємствами агропромислового комплексу району придбано техніки на  40 млн. грн., в 2016 році – 25,4 млн. грн., в 2015 році на суму 10,5 млн. грн.  Загалом за останні 3 роки її закуплено на суму більше ніж на 75 млн. грн., що свідчить про ефективність господарювання підприємств.  

Підводячи підсумки роботи тваринницької галузі в сільгосппідприємствах району за 11 місяців 2017 року, слід відзначити, що зросло виробництво молока,  загальна кількість корів та проводяться заходи щодо покращення продуктивності тварин.

Станом на 1 грудня 2017 року в сільгосппідприємствах району утримується 3992 голови ВРХ, що на 1526 голів, або на 38 відсотків більше  показника минулого року, в тому числі зросло поголів´я корів на 60 гол. та становить 1381 голову.

На базі СК «Радянський» працює племінний завод по розведенню української червоно-рябої породи корів. За останні п’ять років, в господарства Полтавської області та за її межі, реалізовано  150 голів високопродуктивних тварин.

За 11 місяців 2017 року вироблено молока 6,2 тис. тонн, що більше на 385 тонн до минулого року, або на 2,3 %. Надій на корову становить 4498 кг. Збільшення відбулося в наслідок проведення санітарних заходів щодо вибракування малопродуктивних корів та покращення якісного складу стада.   Тваринництво району повністю забезпечене кормами.

Галузь тваринництва є основою для особистих селянських господарств. Виробництво молока в господарствах населення, за оперативними даними, за 11 місяців  склало 28,5 тис. тонн, з яких реалізовано близько 5,7 тис. тонн заготівельникам молока.

На сьогоднішній день середня закупівельна ціна за 1 кг. молока становить  6,00 грн. від корів населення, та 8,50 – 10,50 грн. за молоко вироблене сільськогосподарськими підприємствами.

Пріоритетними  завданнями галузі на 2017-2018 рік є: нарощування чисельності поголів’я худоби, збільшення її продуктивності, переведення виробництва продукції тваринництва на більш організований рівень в особистих селянських господарствах та сімейних фермах. Така сімейна молочна ферма, на 30 голів корів, відкрита в 2017 році, працює в селі Бутенки.

      Для підтримки ОСГ, сімейних ферм, малих фермерських господарств діє районна Програма розвитку та підтримки аграрного комплексу Кобеляцького району за пріоритетними напрямками на період до 2020 року. Основним напрямком якої є підтримка галузі тваринництва. За період дії даної Програми, 14  особистих селянських господарств району отримали відшкодування вартості витрат на проведення штучного осіменіння 58 голів  великої рогатої худоби на суму 11,2 тис. грн.

Незважаючи на несприятливі погодні умови цього року та значний недобір урожаю сільськогосподарських культур, аграрії виконали свої  зобов’язання перед пайовиками.

 Згідно оперативної інформації, сума орендної плати, яка підлягає до виплати в 2017 році – 139,5 млн. грн.  Фактично, ст. на 01.12.2017 р.,  власники паїв отримали 139,3 млн. грн. орендної плати, або 99,8 %. Основою орендної плати є грошова форма розрахунку.  Виплачено коштами – 115,6 млн. грн. (83%). Зерна селянам видано 5,8 тис. тонн  на суму 22,1 млн. грн. (16%),  іншої сільськогосподарської продукції - на  1,4  млн. грн. та надано послуг на суму 100 тис. грн..

Відзначається позитивна динаміка росту відсотка орендної плати від нормативно-грошової вартості земель. Так в 2012році виплачено 4,5%, в 2013 році 5,5%, в 2014 році 5,9%, в 2015році - 6,5%, а в 2016 році – 8,1%, 2017 – 8,5 % від загальної вартості орендованих земель (по області виплачено на даний час – 7,1%).

Відділ агропромислового розвитку проводить моніторинг виплати заробітної плати  по колу  сільськогосподарських підприємств, які звітуються.   

 За листопад  2017 року середньомісячна заробітна плата одного працівника сільськогосподарської галузі склала  6776 грн., що більше в 2,1 рази встановленого рівня мінімальної заробітної плати.

Для порівняння:  в 2016 році середньомісячна  зарплата складала  4942 тис. грн, в 2015 р. - 3590 грн., в 2014 р. – 3144 грн. Заборгованості із виплати заробітної плати по  сільськогосподарських підприємствах немає, заробітна плата працівникам виплачується вчасно.

Спеціалістами відділу агропромислового розвитку проведені організаційні заходи щодо участі аграріїв  в районних, обласних семінарах, нарадах, виставках, конференціях. За активну участь у  міжнародній  щорічній виставці «Агро 2017» Дипломами Міністерства аграрної політики нагороджені керівники СК «Радянський», ПСП «Колос» та ПСПА «Урожай».

 З наближенням весняно-польових робіт для всіх аграріїв зростає необхідність у залученні кредитних ресурсів, необхідних для придбання насіння, паливо-мастильних матеріалів, засобів захисту рослин та добрив  в цьому допоміг семінар «Управління ризиками в агробізнесі» за підтримки компаній «Сингента», «КредіАгріколь Банку». Представники сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Медовий край», взяли участь у Всеукраїнській конференції з бджільництва «Національний продукт. Кооперативний рух. Експортний потенціал».

За участі директора Дейрі Менеджмент Сістем в Україні Ємця О. відбувся районний семінар із виробництва молока, на тему : Система управління молочним стадом (DMS), що впроваджується Канадським молочним проектом в Україні на досвіді канадської компанії Valacta для покращення продуктивності корів.  На базі фермерських господарств «ЛІС» та   «Кристал» спеціалістами компаній «Lemken»,  «BASF», ТОВ «Спектр-Агро» та компанії «Монсанто» проведено два Дня поля на демонстраційних ділянках озимого ріпаку для керівників сільськогосподарських підприємств, фермерських господарств Кобеляцького, Полтавського, Кременчуцького та Козельщинського районів.

За участі представників Департаменту АПК презентовано основні питання програм державної підтримки сільськогосподарської галузі.

Семінар на тему: «Міфи і реальність щодо зняття мораторію на землі сільськогосподарського призначення» проведений обласною дорадчою службою був цікавим не лише для сільськогосподарських товаровиробників, а і для  сільських голів, землевпорядників та власників земельних паїв.

Для запобігання нещасним випадкам на виробництві в аграрному секторі економіки відділом агропромислового розвитку, за участі Державного підприємства «Полтавський експортно-технічний центр держпраці»  2017 року проведено навчання 40 керівників сільськогосподарських підприємств та відповідальних  спеціалістів з питань охорони праці на виробництві.

Важливо,що сільгоспвиробники району все більше орієнтуються на ринкові методи господарювання, активно вдосконалюють структуру посівних площ, впроваджують у виробництво культури, що мають підвищений попит на внутрішньому і зовнішньому ринках. І незважаючи  на проблемні питання пов’язані з  постійним  ростом цін на насіннєвий матеріал, мінеральні добрива та засоби захисту рослин, нафтопродукти, запчастини - аграрії району готуються до наступного сільськогосподарського року.

 

ПРОМИСЛОВІСТЬ

      Промислову галузь в районі представляють 4 підприємства. Основні галузі промислового виробництва: харчова, видавнича,
видобування неенергетичних корисних копалин.

Харчову промисловість представляє ПрАТ «Кобеляцький завод продтоварів «Мрія» та Філія «Кобеляцький цукровий завод» ТОВ «Цукорагропром». Підприємства постійно працюють над впровадженням у виробництво нових технологій, оновленням матеріально – технічної бази, нарощуванням обсягів промислового виробництва. ПрАТ «Кобеляцький завод продтоварів  «Мрія» за 9 місяців 2017 року вироблено 1,3 тис. тонн промислової продукції, що на 10,4 відсотка менше в  порівнянні з відповідним періодом 2016 року.  Філією «Кобеляцький цукровий завод» ТОВ «Цукорагропром»  у жовтні розпочато переробку цукрових буряків.                          

Видавничу галузь представляє КП «Видавництво Кобеляки», вироблено продукції  328 тис. аркушів, що на 20 відсотків менше в порівнянні з відповідним періодом 2016 року.

Промисловість з видобування неенергетичних корисних копалин представлена діяльністю ПрАТ «Придніпровський спецкар’єр», вироблено продукції  в кількості 268 тис. тонн, що на 5 відсотків більше в порівнянні з відповідним періодом 2016 року.

Обсяг реалізації промислової продукції по району за січень – серпень 2017 року  складає 408,3 млн. грн., що  в 4 рази більше в порівнянні з відповідним періодом 2016 року.

.

CІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО

В районі працюють 21 активнодіюче сільськогосподарське підприємство та 142 фермерських господарства, які обробляють 59,8 тис. га ріллі.

Завершилось  збирання урожаю ранніх зернових та зернобобових культур. Сільськогосподарські підприємства та фермерські господарства організовано та в оптимальні агротехнічні строки провели жнива.  Із площі 13,8 тис.га намолочено 62,8 тис.тонн зерна. Середня урожайність склала 45,5 центнери з кожного гектара.

 Варто зазначити, що це на 21 тис. тонн більше минулорічного, коли середня урожайність складала 36,0 центнерів з гектара.

Щедро вродила в цьому році озима пшениця, середня урожайність якої по району складає 47,7 ц/га проти минулорічної – 38,5 ц/га.  

Середня урожайність озимого ячменю більше минулорічного майже на 10,5 ц/га і становить 39,2 ц/га.

Добре вродив цього року озимий ріпак, середня  урожайність по району склала 28,8 ц/га, коли в минулому році була 22,6 ц/га.

Зібравши врожаї кобеляцькі хлібороби продовжують працювати на полях готуючи  ґрунт під посів озимих культур 2016 року, , засипано насіннєвий фонд, продовжується заготівля кормів для тваринництва.

Після збирання врожаю ранніх зернових культур сільгосппідприємствами та фермерськими господарствами району завершена робота по підготовці до збирання пізніх культур.

В 2015 році, по колу звітуючих підприємств, підлягає до збирання пізніх культур на площі 37,1 тис.га.:

                            кукурудзи  на зерно    - 14,5 тис. га;

                            соняшнику                   - 15,4 тис. га;

                            сої                                 - 7,2 тис. га;

Станом на 01.09.2015 року аграрії розпочали збирання пізніх культур, скошено та обмолочено сої на площі 3510 га, намлочено 8,4 тис. тонн, середня урожайність складає 24,2 ц/га, соняшнику скошено на площі925 га, намолочено 2,1 тис.тонн, середня урожайність становить 23,5 ц/га. 

В оптимальні агротехнічні строки розпочався посів озимих культур під урожай 2016 року – станом на 01.09.2015 р. посіяно 1980 га озимого ріпаку.

Проводиться відповідна робота на виконання розпорядження голови обласної державної адміністрації від 20.07.2015 №349 «Про формування регіонального запасу продовольчого зерна з урожаю 2015 року на маркетинговий 2015/16 рік» та з метою забезпечення формування регіональних ресурсів продовольчого зерна на 2015-2016 маркетинговий рік.

Орієнтовний обсяг регіонального запасу продовольчого зерна з урожаю 2015 року доведений до Кобеляцького району складає 1213 тонн (у тому числі 514 тонн для потреб міст обласного значення).

З сільгосптоваровиробниками району проведені наради-пропуски з вищезгаданого питання. Станом на 01.09.2015 року заключено 19 договорів на формування регіонального резерву продовольчого зерна пшениці в кількості 1152 тонни зерна, що складає 95% до завдання, робота продовжується.

Триває розрахунок з орендодавцями за оренду земельних часток (паїв) за 2015 рік. Підлягає до виплати 74,1 млн. грн.. Станом на 01.09.2015 р.  власники паїв отримали 44,5 млн. грн. орендної плати, або 60,0%.

Розвитком галузі тваринництва в Кобеляцькому районі займається 10 сільськогосподарських підприємств та 3 державних заклади, які утримують тварин у власному підсобному господарстві.

Підводячи підсумки роботи тваринницької галузі в сільгосппідприємствах району за 2013 рік, слід відмітити ріст проти 2012 року виробництва молока, м`яса, продуктивності корів, реалізації худоби в живій вазі, приплоду телят, поголів’я свиней та птиці.        

Збільшилося виробництво тваринницької продукції: за 12 місяців 2013 року вироблено молока 6,2 тис.т, що на 596 т більше показника минулого року або на 11 %; виробництво м'яса в живій вазі збільшилося на 7,4 тис.т або у 3,5 рази, і становить 10,4 тис.т; на 7,9 тис. т. ( у 6,8р.) збільшилась реалізація худоби.

Середньорічний надій молока становить 4748 кг на корову (по середньому поголів’ю), що більше минулорічного на 8,6%.

Поголів’я свиней в сільськогосподарських підприємствах збільшилось в порівнянні з минулим роком на 5,9 тис. голів та станом на 1.01.14 р. становить 57,2 тис. голів, завдяки впровадженню інвестиційного проекту  ТОВ «Белгранкорм- Полтавщина».

В 2013 році  збільшилось поголів’я птиці на 245 гол. і становить 4245 гол., в т.ч. курей несучок 1200 гол.

Станом на 1 січня 2014 року в сільгосппідприємствах району утримується 2524 голів ВРХ, та 1247 голів корів.

На даний час тваринництво району в повному обсязі забезпечене кормами та перебуває на зимово-стійловому утриманні.

В особистих селянських господарствах району, утримується  8,1 тис голів великої рогатої худоби, в тому числі 4,1 тис голів корів.

Виробництво молока в господарствах населення за 2013 рік склало 29,0 тис тонн, з яких реалізовано близько 6,0 тис тонн заготівельникам молока. Ціна за 1 кг. в середньому становить 3,0 грн.

В районі працює державна Програма підтримки розвитку тваринництва.

В 2013 році  за збереження молодняку  ВРХ в кількості 2120 голів нараховано дотацій 1260 громадянам на загальну суму 823,2 тис. грн., що на 119,2 тис. грн. більше показників  2012 року.

В сільськогосподарських підприємствах (по колу звітуючих) ст.. на 1.08.2014 р. працює 1477 чол. Фонд оплати праці становить 29,5 млн.грн., середньомісячна заробітна плата 1 працівника зайнятого в с/г виробництві з початку року склала 3224 грн.

 Збільшення зайнятих в сільськогосподарському виробництві відбувається за рахунок створення з початку 2015 року 3 нових фермерських господарств.

 

Наверх ↑