Об'єднання територіальних громад

Версія для друкуВерсія для друку

Корисні посилання

 • Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад»
 • Методика формування спроможних територіальних громад
 • Розроблення плану соціально-економічного розвитку об’єднаної територіальної громади
 • Мінрегіон - децентралізація
 • Децентралізація – впровадження реформи
 • Асоціація міст України: активна інформаційна політика – запорука успіху децентралізаційних реформ
 • Доступно про реформу: презентації та роз'яснення до нормативно-правових актів
 •  
 •  Портал «Децентралізація» запустив рубрику «Запитання/відповіді». Дізнайтеся більше про реформу

  https://decentralization.gov.ua/questions

   

  З’явився текст законопроекту, що спрощує процедуру затвердження перспективних планів формування громад

  На сайті Верховної ради України опублікований текст урядового законопроекту «Про внесення змін до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» (щодо спрощення процедури затвердження перспективних планів формування територій громад Автономної Республіки Крим, областей)» №2189 від 30.09.2019.

  У разі прийняття цього законопроекту, об’єднані громади створюватимуться виключно за перспективним планом який, як і тепер, розроблятиметься обласною державною адміністрацією і затверджуватиметься Кабінетом Міністрів. Але процедура більше не передбачатиме етапу схвалення перспективних планів обласними радами.

  «П’ять років триває процес добровільного об’єднання громад. Саме стільки часу мали регіони, щоб створити якісні перспективні плани, які покривали б усю територію областей, а запропоновані ними громади відповідали критеріям спроможності. Але з цим завданням впоралися далеко не усі, хоч більшість облдержадміністрацій, облрад відповідально віднеслися до виконання цього завдання», — прокоментував заступник Міністра розвитку громад та територій України В’ячеслав Негода.

  Він зазначив, що навіть там, де перспективний план повністю охоплює територію області, є питання до спроможності частини створених чи запланованих до створення громад, до перспектив їхнього розвитку. «На завершальному етапі формування спроможних громад ми повинні швидко показати усім, хто ще не скористався можливостями реформи, їхні перспективи, оптимальні плани об’єднання, а головне – інфраструктурні мережі майбутніх громад, які надаватимуть доступні і якісні сервіси для жителів цих громад. Часу на пошук компромісів на місцях було достатньо. Продовжувати чекати на прагматичні рішення з боку місцевих політиків вже немає можливості. Вже й так тисячі громад були позбавлені права на розвиток, як інші ОТГ, через різні форми блокування місцевих політиків. Настав час приймати рішення», — сказав В’ячеслав Негода.

  В пояснювальній записці до нового урядового законопроекту йдеться, що практика реалізації Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» виявила ряд недоліків, які перешкоджають формуванню спроможних громад. Зокрема, обласні ради не завжди вчасно та раціонально приймають рішення про схвалення перспективних планів формування територій громад областей, часто політизуючи цей процес… Також через ігнорування критеріїв формування спроможних громад, обласні ради схвалюють перспективні плани, які передбачають можливості утворення об’єднаних громад, що нездатні надавати жителям якісні й доступні публічні та інші послуги.

   

   

   

 •  

 •  

 

 

 

 

 

 

Хто досі побоюється об’єднання, може розпочати зміни в своїй громаді через співробітництво

В’ячеслав Негода, перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ звернув увагу на той факт, що у регіонах, де повільно проходить процес добровільного об’єднання територіальних громад, значно активніше користуються інструментом співробітництва.

Міжмуніципальне співробітництво – дієвий інструмент для вирішення спільний проблем громад у різноманітних сферах життєдіяльності. Тому дедалі більше громад використовують цей інструмент. Про це свідчать дані Моніторингу процесу децентралізації влади та реформування місцевого самоврядування, який щомісяця проводить Мінрегіон.

Співробітництво територіальних громад в Україні внормували одразу після старту реформи місцевого самоврядування в 2014 році. З того часу 956 громад уклали договори про співробітництво. Лише в серпні 2018 року  громади уклали 40 таких договорів.  Найбільше співпрацюють у сферах ЖКГ, благоустрою, пожежної безпеки, освіти та охорони здоров’я.

«До прикладу, Полтавська область у рейтингу областей щодо формування об’єднаних громад – на 20 місці з 24 регіонів. Але в цій області майже півтисячі громад співпрацюють у багатьох сферах, оформивши це договірними відносинами. У Вінницькій області близько ста громад користуються інструментом міжмуніципального співробітництва. Харківщина також наздоганяє ці регіони. Досвід показує, що співробітництво є одним з перших кроків до подальшого об’єднання у спроможні громади. Тому хто досі побоюється об’єднання, може розпочати зміни в своїй громаді через співробітництво», - сказав В’ячеслав Негода.

Довідково

Станом на 13 вересня  2018 року в Україні вже утворено 831 ОТГ, у 705 з яких перші місцеві вибори вже відбулися, 126 - очікують рішень ЦВК про призначення виборів.

Крім того, 123 територіальні громади вже приєдналися до 73 створених ОТГ та міст обласного значення.

Загалом в процеси об’єднання та приєднання завершили 3796 територіальних громад.

Площа територій ОТГ становить понад 200 тис. кв. км або близько 36% від загальної площі України (без урахування тимчасово окупованих територій).

Процес формування спроможних громад триває. Ще 17 новоутворених ОТГ та 27 територіальних громад очікують висновку облдержадміністрацій щодо відповідності своїх рішень Конституції та законам України.

У 351 районі вже утворені ОТГ, у 17 районах 100% території покрито ОТГ. Лише 114 районів не мають ОТГ (без урахування 25 районів окупованих територій).

Таким чином, зі створенням ОТГ, відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», утворилися нові адміністративно-територіальні одиниці базового рівня.

У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону «Про засади адміністративно-територіального устрою України» (реєстр. #8051 від 22.02.208), який визначає засади адміністративно-територіального устрою України, порядок утворення, ліквідації, встановлення і зміни меж адмінтеродиниць. Прийняття Закону дозволить врегулювати питання щодо порядку встановлення та зміни меж адміністративно-територіальних одиниць, назв населених пунктів і віднесення їх до певних категорій.

У разі його прийняття відкриється можливість прийняти закон про адміністративно-територіальний устрій України, або двадцять чотири закони про адміністративно-територіальний устрій областей.

 

З ЖИТЕЛЯМИ ГРИГОРО-БРИГАДИРІВКИ ОБГОВОРИЛИ ПЕРЕВАГИ ДОБРОВІЛЬНОГО ОБ’ЄДНАННЯ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАД

5 липня заступник голови райдержадміністрації Володимир Катишков провів особистий прийом громадян у Григоро-Бригадирівській сільській раді, в ході якого з жителями громади обговорено питання добровільного об’єднання територіальних громад. Завідувач сектору економічного розвитку і торгівлі райдержадміністрації Микола Тюпка  поінформував про переваги та нові можливості об’єднаних громад, а також навів критерії, з урахуванням яких має відбуватися формування спроможних територіальних громад. При об’єднанні мають бути враховані чотири  основні фактори: економічна спроможність, доступність послуг, наявність матеріальної бази і кадрове забезпечення.

 

 

В РАЙДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ ОБГОВОРИЛИ ПРОЦЕС ФОРМУВАННЯ СПРОМОЖНИХ ГРОМАД РАЙОНУ

10 травня голова райдержадміністрації Таміла Шевченко провела засідання робочої групи з організаційної роботи щодо внесення змін до Перспективного плану формування спроможних громад Кобеляцького району.

В засіданні взяли участь голова районної ради Володимир Кішінський, експерт з децентралізації Полтавського відокремленого підрозділу Установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» Олександр Ісип, керівники структурних підрозділів райдержадміністрації, галузей освіти, медицини, культури.

Розпочинаючи нараду, голова райдержадміністрації Таміла Шевченко зазначила, що відповідно до переліку рекомендаційних перспективних адміністративних центрів спроможних територіальних громад, сформованого Мінрегіоном, по Кобеляцькому району визначено 5 центрів спроможних громад. Зокрема, це місто Кобеляки, селище Білики, села Бутенки, Озера та Вільховатка.

Завідувач сектору економічного розвитку і торгівлі райдержадміністрації Микола Тюпка інформував, що враховуючи бачення місцевих рад щодо об’єднання, їх географічне положення, транспортне сполучення, інфраструктурний розвиток кожної громади, райдержадміністрацією сформовано паспорти відповідних спроможних територіальних громад та проаналізовано їх фінансову самодостатність для подальшого економічного розвитку.

В свою чергу, Олександр Ісип надав свої рекомендації з приводу проведення адміністративної реформи у Кобеляцькому районі та поінформував про подальші кроки на шляху до децентралізації.

В ході наради були заслухані думки та пропозиції всіх членів робочої групи. Насамкінець засідання, голова райдержадміністрації доручила направити пропозиції до Полтавської облдержадміністрації для внесення відповідних змін до Перспективного плану формування територій громад Полтавської області.

 

У ПЕРЕГОНІВЦІ ОБГОВОРИЛИ ПЕРЕВАГИ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ

25 квітня в селі Перегонівка відбулась сходка жителів села. У зборах також взяли участь голова райдержадміністрації Таміла Шевченко, голова районної ради Володимир Кішінський,  депутат обласної ради Геннадій Коваленко,   експерт з децентралізації Полтавського відокремленого підрозділу установи «Центр розвитку  місцевого самоврядування» Олександр Ісип та начальник відділу у Кобеляцькому районі Головного управління  Держгеокадастру  у Полтавській області Юрій Калюжний.

Переважна більшість питань, які хвилювали присутніх на зібранні — це проведення в Україні територіальної реформи та земельні відносини на території Лебединської сільської ради.

У своєму виступі голова райдержадміністрації Таміла Шевченко наголосила на перевагах добровільного об’єднання громад та додала, що децентралізація є ключовою реформою Уряду і процес об’єднання  є незворотнім.

 

СІЛЬСЬКІ ГОЛОВИ ОБГОВОРИЛИ ПЕРЕВАГИ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ ТА ДОБРОВІЛЬНОГО ОБ’ЄДНАННЯ

23 березня  в залі засідань райдержадміністрації відбувся інформаційний семінар щодо переваг децентралізації та добровільного об’єднання територіальних  громад, який провела голова райдержадміністрації Таміла Шевченко за участі експерта з децентралізації Полтавського ВП Установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» Олександра Ісипа.

Участь в заході також взяли голова районної ради Володимир Кішінський, перший заступник голови районної державної адміністрації Жанна Шевцова, керівник апарату райдержадміністрації Віра Олєйнікова, керівники та представники структурних підрозділів райдержадміністрації, органів місцевого самоврядування та засоби масової інформації.

Розпочинаючи нараду, голова райдержадміністрації Таміла Шевченко звернула увагу присутніх, що децентралізація є ключовою реформою Уряду, а її  процес набуває обертів  та є незворотнім. Зволікання сільських голів  призводить до втрати часу, додаткових ресурсів та інвестицій в розвиток територій.  Запропонувала присутнім   долучитися до обговорення та отримати відповідь на всі виникаючі питання.

Експерт з децентралізації Олександр Ісип  поінформував, що добровільне об’єднання громад – це не простий крок, в основу якого закладено систему економічної мотивації та ініціативу самих громад до об'єднання та розвитку. Також він навів приклади успішних здобутків об’єднаних територіальних громад.

 — Скільки б не обговорювали плюси та мінуси фінансового та територіального злиття, — наголосив він, — все одно передбачити всі нюанси неможливо, адже кожна територія по-своєму унікальна і  вимагає особливого, притаманного лише їй, підходу. Головне — активність та бажання розвитку своєї громади.

В ході обговорення  присутні  мали змогу поставити конструктивні запитання експерту. Олександр Ісип,  в свою чергу, детально відповів на усі питання та закликав не гаяти час з об’єднанням, а навпаки, прискорити цей процес.

Підводячи підсумки заходу, Таміла Шевченко вкотре наголосила, що об’єднання територіальних громад — неминуче. Однак, зауважила, що реформуватися необхідно не заради самої реформи, а задля подальшого розвитку та покращення якості життя громадян. Наголосила  на активізації інформаційно-роз'яснювальної роботи серед населення району та  рекомендувала сільським головам провести на місцях громадські обговорення (слухання) з даного питання з залученням експертів з питань децентралізації з метою донесення до місцевих жителів інформації щодо переваг об’єднання громад та прийняття відповідних рішень.

ЗРОСТАЄ ЧИСЛО ОБ’ЄДНАНИХ ГРОМАД

     Старт процесу децентралізації в Україні дав Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Відповідно до даного Закону райдержадміністрацією  проводиться відповідна робота  в частині організаційної  підтримки та інформаційно-просвітницького сприяння добровільному об’єднанню територіальних  громад. За ініціативи голови райдержадміністрації неодноразово організовувалися та проводилися  консультаційні зустрічі (наради, виїзні наради, круглі столи, сходки громад)  за участі депутатського корпусу всіх рівнів, експертів з децентралізації Центру розвитку місцевого самоврядування Полтавської області щодо роз’яснень представникам громад доцільності та поетапної процедури проведення добровільного об’єднання, децентралізації владних повноважень та інструментів державної підтримки.         

На початку формування Перспективного плану територій громад Полтавської області у 2015 році в Кобеляцькому районі відбулися попередні обговорення та консультації щодо утворення спроможних територіальних громад та формування їх потенційних адміністративних центрів, зокрема було розроблено паспорти наступних  територіальних громад - Кобеляцької міської територіальної громади, Білицької селищної територіальної громади, Бутенківської, Озерянської, Шенгурівської, Радянської та Красненської сільських територіальних громад. Дані територіальні громади були схвалені у Перспективному плані на сесії Полтавської обласної ради.

Рішенням сесії Полтавської обласної ради від 23 грудня 2016 року №313 «Про внесення змін до Перспективного плану формування територій громад Полтавської області» було схвалено перелік запропонованих спроможних територіальних громад Полтавської області в новій редакції, зокрема по Кобеляцькому району до такого переліку  ввійшли: Кобеляцька міська територіальна громада, Білицька селищна територіальна громада, Бутенківська, Озерянська, Шенгурівська, Придніпрянська та Красненська сільські територіальні громади.  Громади, що не увійшли до складу об’єднаних територіальних громад: Бродщинська, Вільховатська, Дашківська, Канавська та  Світлогірська сільські ради.

На виконання доручень облдержадміністрації у цьому році райдержадміністрацією переглянуто паспорти територіальних громад та сформовано 5 спроможних громад, а саме: Кобеляцька міська територіальна громада (до якої мають увійти Кобеляцька міська, Лебединська, Підгорянська, Золотарівська, Кунівська, Красненська, Василівська, Бродщинська, Сухинівська та Канавська сільські ради),  Білицька селищна територіальна громада (до якої мають увійти Білицька селищна рада, Жуківська, Іванівська, Чорбівська та Червоноквітівська сільські ради),  Бутенківська сільська територіальна громада (до якої мають увійти Бутенківська, Дрижиногреблянська та Марківська сільські ради), Озерянська сільська територіальна громада (до якої мають увійти Озерянська, Григоро – Бригадирівська, Комендантівська, Світлогірська, Шенгурівська та Лучківська сільські ради) та Дашківська сільська територіальна 

громада  (до  якої  мають  увійти   Дашківська,  Вільховатська, Придніпрянська та Орлицька сільські ради).  Інформація по даних громадах направлена в обласну державну адміністрацію.

Ініціаторами утворення об’єднаних територіальних громад виступили Кобеляцька міська рада, Білицька селищна та Бутенківська і Озерянська сільські ради. Відповідно до постанови Центральної виборчої комісії вибори у Бутенківській  об’єднаній територіальній громаді відбулися 29 жовтня 2017 року.

 

Кияни приїдуть переймати досвід в об’єднану громаду на Полтавщині

 

Голови сорока сільських рад Білоцерківського району Київської області, приїдуть переймати досвід на Полтавщину в Білоцерківську об’єднану громаду.

– Одноденна поїздка запланована на 29 березня, організовує її Білоцерківська районна рада, – розповів Іван Лещенко, голова Білоцерківської об’єднаної тергромади.

На зустріч приїдуть голови сільських рад, які в майбутньому планують створити об’єднані територіальні громади, щоб побачити на власні очі та зрозуміти переваги і перспективи такого об’єднання, обговорити проблеми, які можуть трапитися на шляху до цього.

Іван Лещенко переконаний, що  майбутнє успішного місцевого самоврядування саме за об’єднаними громадами.

– ОТГ –  можливість успішно розбудовувати територію,  і це необхідно якомога доступніше пояснити людям, – переконаний голова об’єднаної громади.

Полтавський офіс реформ

 

 

180 нових об’єднаних громад зможуть піти
на перші місцеві вибори 25 жовтня

 

4 вересня Президент України Петро Порошенко підписав Закон № 676-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо організації проведення перших виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (законопроект № 3008). 5 вересня Закон був опублікований у виданні «Голос України».

Закон позбавляє органи місцевого самоврядування обласного рівня повноважень щодо об’єднання територіальних громад базового рівня, а також повноважень призначати дату перших місцевих виборів в об’єднаних громадах.

Закон визначає, що у разі прийняття місцевими радами рішення про створення об’єднаної територіальної громади, а також у разі підтримання такого об’єднання на місцевому референдумі, сільські, селищні, міські голови звертаються до обласної державної адміністрації задля перевірки такого рішення вимогам Конституції та чинного законодавства.

У свою чергу обласна державна адміністрація має надати висновок щодо законності рішення про добровільне об'єднання територіальних громад та протягом 10 робочих днів звернутися до ЦВК для призначення перших виборів депутатів сільської, селищної, міської ради та відповідного сільського, селищного, міського голови у таких громадах.

Довідково: У Полтавській області на вибори 25 жовтня зможуть піти 12 об’єднаних територіальних громад: Глобинська міська, Пирятинська міська, Семенівська селищна, Шишацька селищна, Білоцерківська сільська, Клепачівська сільська, Недогарківська  сільська, Омельницька сільська, Піщанська сільська, Пришибська сільська, Покровсько-Багачанська сільська, Червонознам’янська сільська громади.

 

Президент обговорив з представниками територіальних громад реформу з децентралізації: Україна як держава стане значно сильнішою

 

Минулого тижня Президент Петро Порошенко на зустрічі з представниками територіальних громад обговорив конституційні зміни щодо децентралізації. Глава держави наголосив під час обговорення, що в результаті реформи з децентралізації Україна як держава стане значно сильнішою.

За словами Президента, всі 24 роки незалежності саме відсутність реальних повноважень у місцевої влади була причиною неефективності державного управління:

-         Не може дядько в Києві знати, що робити на селі. І навіщо йому це? Навіщо концентрація грошей і прав, якщо ти не можеш дійти до людини, спитати її, чого вона хоче, і визначити це пріоритетом своїх дій?, – задав риторичне питання Глава держави.

Президент  підкреслив, що конституційними змінами повноваження щодо призначення влади передаються народу, територіальним громадам. Так, громада обирає депутатів, які призначають виконкоми, а префект, як представник Президента, слідкує за дотриманням законодавства, особливо в частині можливих сепаратистських закликів та зазіхання на суверенітет та територіальну цілісність України. Також на місця передаються не лише влада та гроші, передається відповідальність за весь соціально-економічний розвиток громади, району і області.

 Від Полтавщини у зустрічі з Президентом України взяли участь представники об’єднаних територіальних громад -  Омельницький сільський голова Олександра Шереметьєва,  Білоцерківський сільський голова Сергій Пилипенко, Глобинський міський голова Станіслав Джусь та Шишацький селищний голова Олександр Тутка.

 

 

За матеріалами сайту Децентралізація влади

 

ТЕРИТОРІАЛЬНІ ГРОМАДИ, ЯКІ ПЕРШИМИ ОБ'ЄДНАЛИСЯ, ОТРИМАЛИ ВЕЛИЧЕЗНІ КОНКУРЕНТНІ ПЕРЕВАГИ

За станом на 17 серпня обласними радами прийнято рішення про утворення 78 об’єднаних територіальних громад та проведення у них перших виборів. Зокрема, Хмельницькою обласною радою утворено 23 об’єднані територіальні громади, Дніпропетровською – 10, Полтавською – 10, Чернівецькою – 10, Житомирською – 8; Одеською – 7, Волинською – 5, Київською – 2, Кіровоградською – 2; Івано-Франківською – 1.

Об’єднанні громади будуть користуватись всіма перевагами, передбаченими змінами до Бюджетного кодексу, законодавства про передачу повноважень Державної архітектурно-будівельної інспекції на місця. За словами  Віце-прем'єр-міністра - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадія Зубка, Державний фонд регіонального розвитку, який у цьому році передбачає 3 млрд. грн. з державного бюджету на регіональні інфраструктурні проекти, в наступному році буде орієнтований на роботу виключно з об’єднаними територіальними громадами. Державний фонд енергоефективності, який буде створено, також буде орієнтований в основному на об’єднані громади.

- Заможне українське село отримає нову якість свого життя, - підкреслив Віце-прем'єр-міністр. - Коли об’єднана територіальна громада, особливо у сільській місцевості, отримає повноваження, ресурси, залучить інвестора і буде займатись не тільки виробництвом, вирощуванням продукції, а ще й переробкою цієї продукції, вона зможе ефективно конкурувати з містом.

 

За матеріалами прес-служби  Віце-прем`єр-міністра України

 

 

 

 

БЛИЗЬКО 200 ГРОМАД ОБЕРУТЬ НОВУ ВЛАДУ ЗА НОВИМИ ПРИНЦИПАМИ

 

Близько 200 територіальних громад оберуть нову місцеву владу за новими принципами. Про це сказав Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко, під час робочої поїздки в Харківську область.

Де-факто, на місцевих виборах 2015 року нові об’єднання обиратимуть собі нову владу. Віце-прем’єр-міністр України зауважив, що після внесення змін до Конституції України, об'єднані громади закріплять за собою свої нові повноваження та отримають новий орган управління - виконавчий комітет.

- Люди починають розуміти і прораховувати вигоди, які вони отримають, утворивши об’єднану територіальну громаду. Вже зараз доходи місцевих бюджетів збільшились на 38% і за перше півріччя 2015 року склали 44,6 млрд. грн., завдяки бюджетній та фінансовій децентралізації, - зазначив урядовець.

За словами Геннадія Зубка, у розпорядження об'єднаних громад віддадуть і землю. Також він підкреслив, що проведення необхідних змін податкового законодавства створить додаткові можливості розвивати соціальну інфраструктуру об’єднаних громад. Це має особливе значення в сільській місцевості. Жителі сіл будуть вирішувати, як ефективніше розпоряджатися своїми коштами, адже вони повинні мати школи, дороги, лікарні не гірші ніж в містах.

 

За матеріалами прес-служби Віце-прем`єр-міністра України

 

 

ВИСНОВКИ ОТРИМАЛИ П'ЯТЬ МАЙБУТНІХ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАД

 

На 10 серпня позитивні висновки обласної державної адміністрації про відповідність прийнятих рішень про об’єднання громад Конституції та законам України отримали п’ять майбутніх об’єднаних територіальних громад – Глобинська міська, Шишацька селищна, Омельницька, Дмитрівська та Пришибська сільські громади.

Наступний крок – прийняття радами, які входять до складу майбутніх громад, рішення про утворення об’єднаної громади уже зробили Глобинська міська, Жуківська, Бабичівська, Опришківська, Пирогівська та Борисівська сільські ради Глобинського району, а також Омельницька, Запсільська, Демидівська та Рокитнянська сільські ради Кременчуцького району. Всі необхідні документи підготовлені і здані на розгляд сесії обласної ради, яку планують провести вже цього тижня. Депутати обласної ради мають схвалити утворення об’єднаних громад та проголосувати призначення виборів у новостворених громадах разом із виборами до місцевих рад – 25 жовтня.

 

 

 

Наверх ↑