ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ТРУДОВОГО ЗАКОНОДАВСТВА

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ТРУДОВОГО ЗАКОНОДАВСТВА

З 1 січня 2019 року разом зі зміною мінімальної зарплати зміниться і розмір фінансових санкцій за порушення законодавства про працю. Згідно з ухваленим Законом «Про Державний бюджет України на 2019 рік» мінімальна заробітна плата у 2019 році становить з 01.01.2019  р. у місячному розмірі – 4173 грн. та у погодинному розмірі – 25,13 грн.

Трудові відносини роботодавця із працівником розпочинаються із укладання трудового договору, який оформляється наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення ДФС про прийняття працівника на роботу.

Повідомлення про прийняття працівника на роботу подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою до територіальних органів ДФС за місцем обліку їх як платника ЄСВ  до початку роботи працівника згідно з укладеним трудовим договором.

За порушення трудового законодавства юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, несуть фінансову відповідальність у таких розмірах:

- 30 мінімальних зарплат за кожного працівника (125190грн.)  за наступні порушення:

• фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору;

• оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час;

• виплату заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску.

- 10 мінімальних зарплат за кожного працівника (41730 грн.)  за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці (наприклад, за не оплату роботи в нічний час, роботу в вихідний або святковий день, понадурочну роботу, компенсацію за дні невикористаної відпустки при звільненні та інші питання оплати праці);

- 3 мінімальні зарплати ( 12519 грн.)  за такі види порушень:

• порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць,

• виплата їх не в повному обсязі.

- 10 мінімальних зарплат за кожного працівника, (41730 грн.)  за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

- 1 мінімальна зарплата (4173 грн.) за порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених вище (наприклад за порушення строків виплати заробітної плати не більше як за 1 місяць).

Крім того:

за недопуск до проведення перевірки, пов’язаної із виявленням таких фактів:

• допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту);

• оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві;

• виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску та податків,

передбачений штраф у розмірі 100 мінімальних заробітних плат (417300 грн).

Недопущення до проведення перевірки з інших питань додержання законодавства про працю або створення перешкод у її проведенні загрожує штрафом  в розмірі 3 мінімальних заробітних плат ( 12519 грн.).

Головний державний інспектор

Управління Держпраці у Полтавській області