ТОРГІВЛЯ ЛЮДЬМИ: ЦЕ МОЖЕ ТРАПИТИСЯ З КОЖНИМ

Версія для друкуВерсія для друку

ТОРГІВЛЯ ЛЮДЬМИ: ЦЕ МОЖЕ ТРАПИТИСЯ З КОЖНИМ Торгівля людьми – означає здійснення з метою експлуатації, вербування, перевезення, передачу, приховування або одержання людей шляхом загрози силою або її застосування, або інших форм примусу, викрадення, шахрайства, обману, зловживання владою, або уразливості положення, або шляхом підкупу у вигляді платежів або вигод для одержання згоди особи, яка контролює іншу особу. За оцінками Організації об’єднаних націй, проблема транснаціональної злочинності, пов’язаної з торгівлею людьми, має глобальний характер і стоїть на третьому місці після торгівлі зброєю та наркотиками. Складна економічна ситуація в Україні, високий рівень безробіття та низька якість життя населення і далі змушують громадян шукати роботу за кордоном.

Торгівля людьми – це злочин.

Торгівля людьми вважається особливо тяжким злочином в Україні та багатьох інших країнах. Стаття 149 Кримінального Кодексу України передбачає, що злочини, пов"язані з торгівлею людьми, караються позбавленням волі на строк від 3 до 15 років.

      Як свідчить практика, найуразливішою категорією людей, які страждають від цього злочину, є жінки та діти. Найпоширенішими злочинами такого роду для України є сексуальна експлуатація, насильство, жорстоке поводження з дітьми, використання праці дітей. За даними Міжнародної організації з міграції, в Україні зростає кількість жертв трудової експлуатації.

          Характерні ознаки торгівлі людьми:

 • Обмеження свободи пересування;

 • Відсутність вибору та можливості припинити роботу;

 • Вилучення паспорту та інших документів;

 • Погроза силою або її застосуванням;

 • Боргова кабала, невиплата обіцяної винагороди за роботу повністю або частково;

 • Залякування депортацією, погрози повідомити правоохоронним органам про нелегальний статус перебування в країні.

 

Форми торгівлі людьми:

 • Сексуальна експлуатація;

 • Трудова експлуатація;

 • Примусове жебрацтво;

 • Примусове втягнення у злочину діяльність;

 • Торгівля людьми з метою вилучення органів.

Хто може постраждати від торгівлі людьми?

        Будь-яка особа може постраждати від торгівлі людьми, незалежно від віку, статі, освіти чи соціального статусу.

       Серед постраждалих осіб, які отримали реінтеграційну допомогу  від МОМ, наймолодшій було лише три роки, а найстаршій-73. Жінки та чоловіки стають жертвами сексуальної та трудової експлуатації.Дітей змушують красти, жебракувати, використовують для протистуції, виготовлення порнографічної продукції, та навіть використовують з метою вилучення органів.

       Під час подорожі, навчання чи роботи за кордоном ви маєте подбати про власну безпеку. Саме через легковажність та недостатню проінформованість про реалії працевлаштування за кордоном громадяни опиняються в скрутних ситуаціях. ПАМ'ЯТАЙТЕ: Ви повинні знати свої права й бути готовими їх захистити. Якщо Ви плануєте їхати на роботу за кордон, Вам необхідно отримати достовірну інформацію про майбутню роботу та умови життя за кордоном.

 ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА БЕЗПЕЧНИХ ПОЇЗДОК ЗА КОРДОН

1. Обережно з паспортом! Ніколи нікому не віддавайте свій паспорт, окрім як працівникам посольств та прикордонних пунктів пропуску. Це Ваш ідентифікаційний документ і він повинен завжди бути у Вас. Якщо Ви загубили свій паспорт або ж його відібрали у Вас силою, звертайтеся до посольства або консульства України у відповідній країні.

 2. Зробіть ксерокопії всіх важливих документів! Ще до виїзду зробіть ксерокопії Вашого паспорта, візи, страхового полісу та будь – яких інших документів, пов’язаних з поїздкою. Тримайте їх у безпечному місці окремо від оригіналів. Крім того залишіть копії своїм рідним та/ або друзям в Україні.

3. Не виїздіть із країни, доки не отримаєте чіткої контактної інформації про місце, де Ви будете працювати та про безпечне надійне місце проживання. Повідомте рідним та/ або друзям про детальне місце свого перебування за кордоном, а також залишіть їм детальну інформацію про Вашого роботодавця.

4. Будьте готові до надзвичайних ситуацій! Занотуйте контактну інформацію посольства/ консульства України в країні, до якої збираєтесь, та негайно зв’яжіться зі співробітниками відповідної установи в скрутній ситуації.

5. Довідайтеся, як убезпечити себе від потрапляння до тенет торгівців людьми. В Україні діють деякі злочинні групи, які продають людей у рабство за кордон під прикриттям обіцянок законного працевлаштування. Пам’ятайте, ніхто не захищений від таких небезпечних ситуацій.

         Якщо Ви стали жертвою торгівлі звертайтесь за телефонами:

0-800-505-501 - українська Національна довідкова безкоштовна лінія з питань міграції та протидії торгівлі людьми

527 – безкоштовні дзвінки з номерів мобільних операторів України

0-800-500-225 –гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми Міжнародного жіночого правозахисного центру "Ла Страда України"

102 – Національна поліція України ГУНП в Полтавській області Кобеляцький відділ поліції

3-38-16 – сектор у справах сім"ї, молоді та спорту Кобеляцької райдержадміністрації, районний центр соціальних служб для сім"ї, дітей та молоді

3-14-08 – служба у справах дітей Кобеляцької райдержадміністрації

Наверх ↑