ІНДЕКСАЦІЯ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ

ІНДЕКСАЦІЯ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ

Порядок індексації заробітної плати працівників визначений в Законі України від 03.07.1991 р. № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», а деталі порядку нарахування індексації визначені постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».

Індексація заробітної плати проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації, який встановлено в розмірі 103 відсотки.

У разі підвищення тарифних ставок (окладів) працівників, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Місяць в якому відбувається таке підвищення тарифних ставок (окладів) прийнято вважати базовим.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації заробітної плати здійснюється з місяця, наступного за базовим.

Сума індексації у базовому місяці не нараховується, якщо розмір підвищення заробітної плати перевищує суму індексації, що склалась у цьому місяці.

Якщо розмір підвищення заробітної плати не перевищує суму індексації, що склалась у базовому місяці, сума індексації у цьому місяці (фіксована) визначається з урахуванням розміру підвищення і розраховується як різниця між сумою індексації і сумою підвищення заробітної плати.

При зростанні заробітної плати без підвищення тарифних ставок (окладів), а тільки за рахунок збільшення її інших складових, сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати.

У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у базовому місяці враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), до визначеної (фіксованої) суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації (103%).

Індексації підлягає заробітна плата у межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розміри якого щороку затверджуються Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України. Прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 липня 2019 року затверджено у розмірі 2007 грн., і з врахуванням повної норми відпрацьованого працівником робочого часу в місяці.

Частина заробітної плати, яка перевищує розмір прожиткового мінімуму, індексації не підлягає.

При цьому слід пам’ятати, що:

- у разі коли особа працює неповний робочий час, сума індексації її заробітної плати визначається із розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу;

- якщо працівник відпрацював неповний робочий місяць, наприклад, перебував у відпустці або на лікарняному, то сума індексації у такому випадку виплачується пропорційно відпрацьованим дням або часам;

- у разі якщо працівник не відпрацював жодного дня у місяці, то індексація заробітної плати за цей місяць не проводиться.

Сума індексації заробітної плати працівника визначається як результат множення суми оплати праці, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Головний державний інспектор

Управління Держпраці у Полтавській області