АЛІМЕНТИ НА ДИТИНУ: ЗБІЛЬШЕНО РОЗМІР ТА СПРОЩЕНО МЕХАНІЗМ ПРИЙНЯТТЯ СУДОВОГО РІШЕННЯ

Версія для друкуВерсія для друку

АЛІМЕНТИ НА ДИТИНУ: ЗБІЛЬШЕНО РОЗМІР ТА СПРОЩЕНО МЕХАНІЗМ ПРИЙНЯТТЯ СУДОВОГО РІШЕННЯ 17 травня Верховна Рада ухвалила Закон України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо покращення захисту права дитини на належне утримання». Відповідно цей нормативно правовий документ набрав чинності  з 8 липня 2017 року.   Даним законодавчим актом спрощено механізм прийняття судового рішення щодо стягнення аліментів шляхом спрощення судового захисту прав одержувача аліментів, врахування прихованих доходів платника аліментів при визначенні розміру аліментів. Відповідні зміни внесено до Сімейного кодексу України, Цивільного процесуального кодексу та Закону України «Про судовий збір».

Згідно з текстом Закону, у Сімейному кодексі тепер буде чітко прописано, що аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини. Той із батьків або інших законних представників дитини, на ім’я якого виплачуються аліменти, має розпоряджатися аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини. Неповнолітня дитина має право брати участь у розпорядженні аліментами, одержаними на її утримання. Окрім того, вона має право на самостійне одержання аліментів та розпорядження ними відповідно до ЦКУ.

       Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (раніше було не менше 30%).

       З 1 травня прожитковий мінімум на одну особу працездатного віку в розрахунку на місяць встановлено у розмірі 1 624 гривні, дітей у віці до 6 років - 1 426 гривень, для дітей у віці від 6 до 18 років - 1 777 гривень.

       Той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі:

на одну дитину – ¼ заробітку (доходу ) платника аліментів ,

на двох дітей – 1/3 заробітку (доходу) платника аліментів,

на трьох і більше дітей – 50 % заробітку (доходу) платника аліментів,

але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.Суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі.Розмір аліментів, визначений судом або за домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, підлягає індексації.

          Той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. У разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1% суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100% заборгованості.

        Таким чином, наведені зміни до Сімейного кодексу України можна вважати важливим кроком вперед на шляху покращення механізму призначення аліментів. До того ж позитивною зміною вбачається підвищення мінімального розміру аліментів, адже таке підвищення дозволить покращити становище дітей.

Головний спеціаліст відділу «Кобеляцьке бюро правової допомоги»

Кременчуцького місцевого центру з надання БВПД І.Тихоненко

Наверх ↑